Biatlhon

Viessmann – generální partner českého biatlonu

      NOVINKY

Václavík dotáhl českou štafetu do první desítky

Zatímco posledním letošním závodem pro české biatlonistky byl stíhací závod, českou mužskou derniérou byla štafeta na 4x 7,5 km. Češi ani tentokrát nijak nezářili a do první desítky je dostal až heroický výkon Adama Václavíka na posledním úseku. Zvítězili Norové před Rakušany a Rusy.

Ondřej Moravec na prvním úseku nabral ztrátu už na první ležce, kde třikrát dobíjel. Stojku však zvládl čistě a Michalu Krčmářovi předával jako čtrnáctý. Tomu se celkem dařilo a po jednom dobíjení při obou střeleckých položkách posunul české kvarteto na jedenácté místo. Třetí úsek obstaral nestor Jaroslav Soukup, pro nějž to zřejmě bylo definitivní loučení se Světovým pohárem. Ten precizně zvládl ležku, ale na stojce třikrát dobíjel, a protože nestačil ani běžecky, propadl se zpět na čtrnáctou pozici. A to nebylo zrovna veselé, protože 50 sekund před Čechy byli Ukrajinci, se kterými naši bojovali o pět kvót pro příští ročník Světového poháru, a které museli porazit alespoň o dvě místa. A na to to v tu chvíli opravdu nevypadalo.

Českým hrdinou se ale stal Adam Václavík. Obě střelecké položky zvládl s jediným dobíjením, předvedl na svém úseku pátý nejlepší výkon, a především se nakonec dokázal propracovat na desátou příčku, přesně o potřebná dvě místa před Ukrajinou, která byla v cíli dvanáctá.

Na čele závodu se žádné překvapení nekonalo. Favorité závodu Norové, kterým k zisku malého křišťálového glóbu za štafety stačilo i osmé místo, si před domácími fanoušky nedovolili nic vypustit a udělili svým soupeřům lekci v perfektním týmovém výkonu. V cíli měli nakonec náskok více než 50 sekund na druhé Rakušany, jimž stříbro vybojoval skvělým finišem Eberhard před Rusem ŠIpulinem.