Biatlhon

Viessmann – generální partner českého biatlonu

      NOVINKY

Kuzminová a Fourcade mají malé glóby ze stíhaček

Program závěrečného podniku Světového poháru v ruské Ťumeni pokračoval v sobotu stíhacími závody. Mužskou část s přehledem opanoval Francouz Fourcade, a už poosmé tak obhájil celkové vítězství v této disciplíně. Mezi ženami sice kralovala Finka Mäkäräinenová, ale šesté místo Slovenky Kuzminové jí po včerejším zisku malého glóbu za sprint stačilo i k celkovému vítězství ve stíhacích závodech.

Jako první se na trať vydali muži a každou minutou bylo víc a víc jasné, že nepolapitelný Martin Fourcade si jede pro další triumf. Svůj půlminutový náskok na startu neustále navyšoval, střílel jako stroj, a i když se na poslední stojce jedné chybičce nevyhnul, díky už více než minutovému náskoku se tím vůbec trápit nemusel. V pohodě si tak dojel pro své jubilejní 70. vítězství ve Světovém poháru a letošní třetí malý glóbus za jednotlivé disciplíny.

Parádní stíhací jízdu předvedl Fourcadův největší soupeř Johannes Thingnes Bö, který odčinil svůj výpadek ze sprintu a ze 14. místa na startu se díky nejrychlejšímu běhu i přes jeden střelecký nezdar dokázal prokousat až na stříbrnou pozici. Třetí doběhl Ital Hofer.

Zatímco mezi muži je o celkovém vítězi Světového poháru rozhodnuto, o velký křišťálový glóbus se v posledním závodě sezóny poperou hned tři ženy. Kaisa Mäkärainenová totiž po 2. místu v pátečním sprintu dokázala opanovat stíhací závod a stáhla náskok vedoucí Slovenky Kuzminové na pouhých 5 bodů! Bez šance, byť jen teoretické, není ani třetí žena průběžného pořadí Běloruska Domračevová.

Právě ta vyrazila na trať dnešního závodu jako první a až do poslední střelby vestoje bojovala o medaili společně s Němkou Dahlmeierovou a Francouzkou Bescondovou. Nakonec však nezvítězila ani jedna z nich. Domračevová totiž udělala dvě chyby, Němka s Francouzkou po jedné a zezadu se na ně dotáhla právě Kaisa Mäkäräinenová, která po dvou předchozích střeleckých nezdarech dokázala stojku odstřílet čistě. V poslední běžecké části se pak dokázala před obě soupeřky dostat a v cíli byla o 0,2 sekundy před Bescondovou. Dahlmeierová bere bronz, Domračevová nakonec skončila čtvrtá.

Vedoucí žena Světového poháru Slovenka Anastasia Kuzminová sice předvedla nejrychlejší běžecký čas, ale se třemi zásahy mimo se z 12. místa na startu nedokázala dostat výše než na konečnou 6. pozici. Ještě víc si tak zkomplikovala boj o své premiérové prvenství ve Světovém poháru, protože Mäkäräinenová se na ni dokázala dotáhnout už na 5 bodů. Dramatický boj o velký křišťálový glóbus se tak rozhodne až v posledním závodě sezóny, kterým bude nedělní závod s hromadným startem.